Motorové pily a jejich druhy

Elektrické motorové pily
Elektrické motorové pily jsou závislé na přívodu elektrického proudu, jsou proto vhodné zejména pro práci v interiérech. Oproti benzínovým motorovým pilám mají zpravidla výhodu v menší hmotnosti, nižší hlučnosti, nižší pořizovací ceně a snazší údržbě. Nemusíte totiž stále kontrolovat a čistit nebo měnit filtry, nemusíte stále dolévat benzín a kontrolovat správný poměr benzínu a oleje, který je pro správný chod benzínové motorové pily nezbytný. Elektrické motorové pily mají ale oproti benzínovým i řadu nevýhod, které plynou již z omezení samotného typu pohonného zdroje, ale i z předpokládaného účelu jejich využití. Elektrické motorové pily jsou primárně určeny pro práci v dílnách pod střechou, neboť vyžadují sucho a dostupnost elektrické energie. Neočekává se od nich potřeba kácení statných stromů, a proto mají elektrické motorové pily výrazně nižší výkon než motorové pily benzínové.

Benzínové motorové pily
Benzínové motorové pily jsou určeny k použití ve venkovním prostředí, protože produkují spaliny benzínu. Mají výrazně vyšší výkon oproti elektrickým motorovým pilám a zejména podle jejich výkonu se dále dělí do kategorií hobby, farmářské a profi motorové pily. Rozdíl mezi těmito kategoriemi benzínových motorových pil je i v délce lišty, která však pro výběr motorové pily není důležitá, drobné rozdíly jsou i v různých technických vychytávkách pro zpříjemnění dlouhotrvající práce s pilou. Zatímco běžný uživatel hobby motorové pily si s touto pilou potřebuje například prořezat jen stromek na zahradě a občas nařezat dříví na táborák, dřevorubec s profi motorovou pilou pracuje celý den, proto mají profi motorové pily vylepšený systém tlumení vibrací nebo některé třeba i vyhřívané rukojeti.

 

Podle čeho vybírat motorové pily?
Při výběru motorové pily se nejprve zamyslete, kde budete motorovou pilu nejčastěji využívat a jak náročné výkony od ní očekáváte. Pokud plánujete pilu používat pro tesařinu v dílně, neváhejte sáhnout po elektrické motorové pile. Pokud chcete pilu využívat zejména na zahradě nebo v lese, pak je pro Vás vhodná benzínová motorová pila. Na občasné seřezávání stromků nebo nařezání pár polínek postačí benzínové motorové pily z kategorie hobby, pokud však dřevem vytápíte dům a řežete tedy často a i tvrdé dřevo, pak zvolte benzínovou motorovou pilu z kategorie farmářské motorové pily. Profi motorové pily pak doporučujeme pro profesionální dřevorubce a pro opravdové fajnšmekry.

 

Kompletní nabídka řetězových pil ZDE