Jak vybrat zahradní traktor

Zahradní traktor jistě není zrovna nejlevnější záležitost, a tak vám zajisté přijde vhod pár tipů a triků radících v tom, jak při jeho výběru postupovat. Pokud byste i poté měli nějaké dotazy či nejasnosti, můžete se na nás obrátit ať už přes e-mail, nebo osobně na naší prodejně.


Základem je (tak jako u běžné zahradní sekačky) rozmyslet si, jaký trávník s ním budete opracovávat. Určující je především velikost plochy vašeho trávníku. Následující graf vám pomůže zorientovat se v tom, jaký traktor by byl pro vás nejvhodnější z hlediska záběru a plochy trávníku.

 

Další charakteristikou terénu, kterou byste měli při výběru zahradního traktoru brát v úvahu, je povaha. Tedy to, jestli je terén rovný, nebo spíše kopcovitý. Pokud jste vlastníky trávníku, který má právě svažitější charakter, budete potřebovat traktor s širšími pneumatikami a větším výkonem, případně s dvouválcovým motorem. Pro svahy nad 12° jsou pak nejvhodnější motory s tlakovým mazáním. 

S nerovným povrchem si dobře poradí také traktory MTD s kolečky na žacím ústrojí, které hrání trávník před poškozením způsobeným traktorem.

Členitost terénu je dalším ukazatelem pro výběr zahradního traktoru. Časté přerušování nejrůznějšími záhonky, stromy, okrasnými keři, nebo chodníky ztěžuje sekání trávy ať už sekačkou, nebo zahradním traktorem. Je proto dobré vybrat si traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi, jako je malý poloměr otáčení či vhodný typ převodovky. Minimálním poloměrem otáčení se vyznačují především typy Cub Cadet série RZT, ALL ROUNDER 50 a série FMZ.

S posekanou trávou můžete udělat pouze dvě věci. První je odvézt ji nejlépe na kompost, nebo jiné tomu určené místo, a druhou je tzv. mulčování. Funkci mulčování neumožňuje každý typ zahradního traktoru, ale určitě se vyplatí za tuto funkci připlatit. Jedná se o to, že kousky trávy jsou rozsekané na drobné kousíčky, které jsou pak zpátky vtlačeny do trávníku, kde slouží jako přírodní hnojivo a také jako izolant proti přílišnému vypařování vody (ideální pro horké letní měsíce, díky čemuž nemusíte tak často zalévat váš trávník). Obojí šetří váš čas i peníze a také vám odpadá starost kam dát velké množství posekané trávy.

Pokud se rozhodnete, že mulčování nechcete, budete nejspíš využívat sběrný koš. U většiny modelů MTD můžete koš vysypat pohodlně z místa řidiče a dále sekat téměř bez přerušení.


V neposlední řadě budete při výběru zahradního traktoru určitě přemýšlet také o typu převodovky. Na výběr jsou tři typy převodovek - Transmatic, AutoDrive a Hydrostat.

Převodovka Transmatic nejvíce připomíná klasickou manuální převodovku z osobních automobilů s tím rozdílem, že jí chybí spojkový pedál. Zpomaluje se tím, že si přibrzdíte, nebo jednoduše přeřadíte na nižší převodový stupeň, nezávisle na rychlosti nožů v žacím ústrojí. Jedná se o odolnou převodovku s malými nároky na údržbu.

Převodovka AutoDrive je charakteristická bezúdržbovým provozem s  minimálními náklady na případné opravy. Pákou si vybíráte směr (dopředu/dozadu) a šlapete na plyn, řazení probíhá automaticky, což vám usnadňuje práci a pomáhá soustředit se jen na sekání.

Hydrostat je typ velmi moderní převodovky, která většinu práce udělá za vás. Vy pouze volíte dvěma pedály směr dopředu, nebo dozadu a na tempomatu si nastavíte rychlost a dále už jen točíte volantem. Tento typ se vyznačuje minimální údržbou a zároveň vysokou odolností.

 

Kompletní nabídka zahradních traktorů ZDE